25February2018

Immigration Law Offices of Andrew P. Johnson

GLOBAL EKONOMİ İÇİN GLOBAL ÇÖZÜMLER.
ÜCRETSIZ DANIŞMA İÇİN HEMEN ARAYIN 212 693 3355 VEYA SORUNUZU EMAILLE GÖNDERIN INFO@LAWAPJ.COM

Sosyal Güvenlik Numarası ve Kartına Nasıl Başvurulur?

Sosyal Güvenlik Numarası ve Kartına Nasıl Başvurabilirim?

Yatırımcı, E-2 vizesiyle ABD’ye girdikten sonra Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) almak için başvuruda bulunabilir. ABD’de yaşamak için SSN sahibi olmanın önemi büyüktür çünkü bu numara, vergi ödemenin yanı sıra banka, kredi şirketleri gibi daha birçok kurum tarafından istenmektedir. Genel olarak, SSN alma hakkına, yalnızca E-2 vizesi gibi bir vizeye sahip ve ABD’de çalışma izni bulunan yabancı uyruklu kişiler sahiptir. Sosyal Güvenlik Numarasına başvurmak için:

Aşağıdaki belgelerin aslını temin edin:

  1. E-2 vizenizi ve son giriş damgasını gösteren geçerli pasaport

  2. ABD’ye E-2 vize statüsüyle kabul edildiğinizin kanıtı olarak I-94 Varış Belgesi. Lütfen, I-94 belgenizin çıktısını almak için ABD Gümrük web sitesi olan https://i94.cbp.dhs.gov/ adresini ziyaret edin.

  3. Bakmakla yükümlü olduğunuz eşinizin de E-2 vizesi bulunuyorsa, yeminli bir tercüman tarafından çevrilmiş olan Evlilik Belgenizin aslını ve eşinizin E-2 vizesi bulunan geçerli pasaportunu, giriş damgasını ve son I-94 belgesinin çıktısını getirin.

  • Tamamladığınız başvurunuzu ve belgelerinizin aslını size en yakın Sosyal Güvenlik ofisine götürün.

 

E2 YATIRIMCILARI KENDİ ÜLKELERİNDEN BİRİNİ E2 UZMAN ÇALIŞANI OLARAK NASIL İŞE ALABİLİR?

Genel olarak, başvuru sahibi asıl yatırımcı değilse, yönetici veya müdür seviyesinde çalışmalı veya yüksek uzmanlık alanı olan ve ticari girişimin sürdürülmesi için gerekli birisi olmalıdır. Sıradan bir vasfa sahip veya tamamen vasıfsız bir çalışan yeterli değildir.

 

YABANCI ÇALIŞANLARI E2 VİZESİYLE GETİREBİLMEK İÇİN YATIRIMCININ İŞİ KİŞİSEL OLARAK YÜRÜTÜYOR OLMASI GEREKİR

E2 girişim vizesinin çoğunluk mülkiyeti sahibi Birleşik Devletler’e yatırımcı olarak giriş yapmak veya Birleşik Devletler’e bir çalışanını göndermek istiyorsa, mülkiyet sahibinin, girişimi kişisel olarak geliştirdiğini ve yönettiğini kanıtlayabilmesi gerekir. Aynı şekilde, yabancı bir kuruluş bir ABD girişiminin en az yüzde 50’sine sahipse ve çalışanının çatı kuruluş çalışanı olarak ABD’ye veya ABD’de bir alt kuruluşa girmesini istiyorsa, yabancı çatı kuruluşun ABD şirketini geliştirdiğini ve yönettiğini kanıtlayabilmesi gerekir.

 

Anlaşmalı ülke mülkiyetinin bir bireyin veya şirketin ABD girişimini geliştirip yönetebileceğini kanıtlayamayacak kadar dağınık olduğu durumlarda, anlaşmalı ülke uyruklu malikler:

  1. ABD girişiminin toplamda yüzde 50’sine sahip olduklarını ve

  2. En azından bir araya geldiklerinde ABD girişimini geliştirip yönetebildiklerini kanıtlayabilmeleri gerekir.

Bu tür durumlarda, malik “yatırımcı” olarak E2 vizesi alamayabilir. Tercihen, tüm E2 vize sahiplerinin, ABD’ye yönetici, müdür veya özel vasıflı bir çalışan olarak ABD girişiminde çalışmak için geldiğini gösterebilmesi gerekir.

 

contactinfo

65 Broadway, 21st Floor, New York, NY 10006 TEL: 212-693-3355 / FAX: 212-430-6797
©Copyright 2011-2018 2000-2012 Law Offices of Andrew P. Johnson, PC. All rights reserved. | Powered By Law Offices Andrew P. Johnson

Copyright

Copyright © 2000-2012 Law Offices of Andrew P. Johnson, PC. All rights reserved. Tüm hakları saklıdır.
©Copyright 2011-2018 2000-2012 Law Offices of Andrew P. Johnson, PC. All rights reserved. | Powered By Law Offices Andrew P. Johnson