25February2018

Immigration Law Offices of Andrew P. Johnson

GLOBAL EKONOMİ İÇİN GLOBAL ÇÖZÜMLER.
ÜCRETSIZ DANIŞMA İÇİN HEMEN ARAYIN 212 693 3355 VEYA SORUNUZU EMAILLE GÖNDERIN INFO@LAWAPJ.COM

E-1 E-2 Yatırımcı Vizeleri

Hukuk büromuz çeşitli ülkelere seyahat ederek “ABD’ye Yatırım Yapmak ve ABD’de Yaşamak” başlıklı konferanslar gerçekleştirmektedir. Bu konferanslarda ticari gruplara ve derneklere E-1, E-2 ve EB-5 başvuru süreçleri hakkında detaylı ve spesifik bilgiler sağlamaktayız.

Bir yatırımcının en az 75.000$ yatırım yapmak suretiyle ABD’de yeni bir şirket kurması veya halihazırda var olan bir şirketi satın alması ve söz konusu şirketin devamı süresince ailesi birlikte ABD’de yaşaması mümkündür. ABD, yabancı ülkeler ile ABD arasındaki ticaretin ve yatırımların gelişmesi için çeşitli anlaşmalar imzalamaktadır.

İki tür E-tipi vize bulunmaktadır: E-1 anlaşmalı tüccar vizesi ABD ile mal ve hizmetlerin ticareti ile ugraşan şirketler için ayrılmışkenö E-2 yatırımcı vizesi ABD’ye önemli ölçüde yatırım yapmayı ve yenı iş imkanları yaratmayı planlayan kişiler veya girişimler için kullanılmaktadır.

E-tipi vizelerin tek bir şahıs tarafından sahip olunan şirketler için kullanılabileceği gibi büyük uluslararası şirketler tarafından da kullanılabilmektedir. Buna ek olarak, E vizesinin onaylanmasının ardından önemli yabancı personelin de E vizesine sahip şirket tarafından özellikli işçiler olarak ABD’ye getirilebilmesi de mümkündür. Vize süresiz olarak (veya başvuru sahibinin yatırımını veya ticaretini koruduğu süre boyunca) verilmekte ve genel olarak 2 ya da 5 yıllık sürelerle yenilenmektedir. E-1 veya E-2 statüsüne sahip olabilmek için başvuru sahibi yabancının anavatanı ile ABD arasında bir uluslararası antlaşmanın imzalanmış olması gerekmektedir.

E-1 Anlaşmalı Tüccarlar

E-1 sınıflandırması yalnızca ABD ile başvuru sahibi yabancının ülkesi arasında önemli miktarda ticaret bulunması halinde kullanılabilmektedir. Söz konusu ticaretin ABD ile anlaşmalı ülke arasında uluslararası ticaret yapılmasını içermelidir.

E-1 vizesi alabilmek için ABD ile anlaşmalı ülke arasındaki ticaretin önemli ölçüde olması gerekmektedir. E-1 vizesi sahibi tarafından gerçekleştirilen ticaretin çoğunluğu ABD ile vize sahibi kişinin vatandaşı olduğu ülke arasında gerçekleştirilmesi gerekmektedir. E-1 yabancı işverenin, ortaklarının anlaşmalı ülke vatandaşı olduğu bir şirket veya organizasyon olması gerekmektedir (E-1 vize sahibinin söz konusu şirketteki ortaklığının en az %50 oranında olması gerekmektedir). Buna ek olarak, başvuru sahibinin asıl tacir olmadığı hallerde, yabancının denetim veya yönetim kapasitesi ile çalışıyor olması veya şirketin çalışması için yabancının hizmetlerinin olmazsa olmaz olması gerekmektedir. Son olarak çalışanın E-1 vize sahibi ile aynı ülkenin vatandaşı olması gerekmektedir.

E-2 Yatırım Vizeleri

E-2 vizesi yatırımcılar, çalışanlar, yöneticiler, denetmenler ve önemli çalışanlar için verilmektedir. Bir yatırımcı olarak başvuru yapan yabancının halihazırda var olan bir işi veya şirketi devralması, halihazırda var olan bir işe veya şirkete yatırım yapması veya yeni bir iş veya şirket kurması gerekmektedir. Hisse, fon veya gayrimenkul yatırımı gibi pasif işler olmamak kaydıyla, yatırım yapılacak alan bakımından herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

E-2 vizesine başburu yapacak olan kişinin şirketin en az %50’sine sahip olamsı ve şirkete önemli miktarda yatırım yapması gerekmektedir. E-2 yatırımcı vizesine hak kazanabilmek için başvuru sahibinin yatırım yaptığı şirketin işlerine doğrudan katılımı gerekmekte veya şirkete önemli miktarda yatırım yapma hazırlığında bulunması gerekmektedir. Başvuru sahibinin ABD ile geçerli bir anlaşma imzalamış olan bir ülkenin vatandaşı olması gerekmektedir.

E-2 yatırımcı vizesi başvurusu, başvuru sahibi tarafından US CIS’in önceden iznine gerek olmaksızın doğrudan konsolosluk veya elçilik bünyesinde gerçekleştirilebilmektedir. Buna ek olarak başvuru sahibi ABD’deyken başvurunun ABD’de yapılması da mümkündür. Başvuru sahibinin ABD’de ayrıcalıklı başvuru yapması halinde E-2 vize başvurusunun birkaç hafta içinde onaylanması mümkün olabilmektedir. E-2 vize sahibinin eşi de çalışma izni kartına hak kazanmakta ve ABD’de yasal olarak çalışabilmektedir. E-2 vizesi genel olarak her beş yılda bir yenilenmekte ve şirketin devamı halinde süresiz olarak yenilenebilmektedir.

E-2 Yatırımcılarının Çalışanları

Çalışanların da E-2 yatırımcısı ile aynı ülkenin vatandaşlığına sahip olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin asıl yatırımcı olmaması halinde çalışanların yönetici veya denetmen kapasitesi ile faaliyette bulunuyor olmaları veya şirketin devamı için özel ve gerekli meziyetlere sahip olmaları gerekmektedir.

contactinfo

65 Broadway, 21st Floor, New York, NY 10006 TEL: 212-693-3355 / FAX: 212-430-6797
©Copyright 2011-2018 2000-2012 Law Offices of Andrew P. Johnson, PC. All rights reserved. | Powered By Law Offices Andrew P. Johnson

Copyright

Copyright © 2000-2012 Law Offices of Andrew P. Johnson, PC. All rights reserved. Tüm hakları saklıdır.
©Copyright 2011-2018 2000-2012 Law Offices of Andrew P. Johnson, PC. All rights reserved. | Powered By Law Offices Andrew P. Johnson